Piškotke uporabljamo, da lahko bolje zagotavljamo naše storitve ter vam nudimo najboljšo možno uporabniško izkušnjo. Več o tem

Ekskurzija v Celovec

V petek, 4. 10. 2013, smo se dijaki 4. letnika tehniške gimnazije odpravili na celodnevno ekskurzijo v Celovec,  in sicer na obisk k zamejskim Slovencem.  
Naša prva postaja je bila stavba Mohorjeve družbe, kjer sta nam predstavnika povedala, da je njihovo delovanje predvsem krščanske narave in da je njihova naloga negovati in širiti slovenski jezik. V ta namen vsakoletno organizirajo več koncertov, na katerih pojejo v slovenskem jeziku, izdajajo različne časopise, dvojezične zemljevide ipd. Imajo tudi dvojezično škofijsko šolo, v kateri se pouk izvaja izmenično, in sicer v slovenskem in nemškem jeziku.
Zatem nas je pot vodila do dvojezične gimnazije v Celovcu. Ravnatelj nam je govoril o delu dijakov, ki se razlikuje od našega, saj poteka razlaga v slovenskem jeziku, medtem ko so učbeniki in ostala literatura večinoma v nemščini. Prav tako imajo na šoli drugačno maturo. Posebnost le-te je predvsem to, da so maturitetne naloge  interne narave, kar pomeni, da jih sestavljajo učitelji, ki učijo na šoli, od drugega leta naprej pa bodo pisali eksterne teste; torej enake kot ostali dijaki Avstrije.
Celovca pa vsekakor nismo mogli zapustiti, ne da bi izvedeli kaj več o knežjem kamnu in ustoličevanju, zato smo si pogledali še Krnski grad, kjer je nekoč stal knežji kamen. Na njem je potekalo ustoličevanje koroških vojvod, zato smo si ogledali še sam kamen oz. njegove ostanke, ki so shranjeni v Koroškem deželnem muzeju, natančneje v dvorani grbov. V njej je na stenah naslikanih kar 665 grbov koroških deželnih stanov, deželnih glavarjev, vicedomov in deželnih upraviteljev.
V povezavi s Krnskim gradom pa smo si na koncu ogledali še cerkev Gospe svete in vojvodski prestol na Gosposvetskem polju. Cerkev je bila pomembna predvsem zato, ker je bila včasih sedež pokrajinskega škofa za Karantanijo. Ogled le-te je pa predstavljal  našo zadnjo točko, nakar smo se odpravili domov: v Novo mesto smo prispeli okoli osme ure zvečer.
 
Nives Štupar in Jernej Slak, T4a