Piškotke uporabljamo, da lahko bolje zagotavljamo naše storitve ter vam nudimo najboljšo možno uporabniško izkušnjo. Več o tem

Status športnika

Spoštovani športniki,

svoje pravice imate opredeljene v Zakonu o športu in sicer točka/poglavje V. ŠPORTNIKI.

 

Pravico imate oddati vlogo za prilagajanje šolskih obveznosti (status športnika). Vse podrobnosti v zvezi s tem si obvezno preberite v Pravilniku o prilagoditvah šolskih obveznosti dijaku v srednji šoli.

ROK ZA ODDAJO VLOG JE 30. 9. 2024. Oddate jih svojemu športnemu pedagogu ali v zgornji kabinet profesorjev športne vzgoje ali »skenirano« po el.pošti: #EM#75737168652b6d687a68796a4c7e6d227e7c3c607d#EM#.

 

Koordinatorica za dijake športnike je Urška Korasa, prof. ŠVZ.

Zakon o športu

V. ŠPORTNIKI

32. člen

(športnik)

                     (1) Posameznik se registrira kot športnik, če je star najmanj 12 let, je član športnega društva, ki je včlanjeno v NPŠZ ali ŠIS-SPK, in ima s strani OKS-ZŠZ potrjen nastop na tekmovanju uradnega tekmovalnega sistema ter je vpisan v evidenco registriranih in kategoriziranih športnikov.

                     (2) Ne glede na prejšnji odstavek je športnik tudi posameznik, mlajši od 12 let, vendar ne mlajši od 10 let, ki je registriran v olimpijskih športnih disciplinah individualnih športnih panog, pri katerih lahko na svetovnih prvenstvih v članski kategoriji nastopajo športniki mlajši od 18 let.

 

33. člen

(sistem kategorizacije športnikov)

                     (1) Športnik, ki je star najmanj 14 let in je državljan Republike Slovenije, se glede na dosežen rezultat na tekmovanju uradnega tekmovalnega sistema razvrsti v naziv mladinskega, državnega, perspektivnega, mednarodnega, svetovnega ali olimpijskega razreda.

                     (2) Podrobnejše pogoje in kriterije za registracijo in razvrstitev v naziv kategoriziranega športnika, ločeno za individualne in za kolektivne športne panoge, določi strokovni svet na predlog OKS-ZŠZ in jih objavi na spletni strani ministrstva in OKS-ZŠZ.

 

34. člen

(prestop v drugo športno organizacijo)

                      (1) Športnik lahko prestopi iz športne organizacije v drugo športno organizacijo.

                      (2) Športna organizacija lahko od športnika, starejšega od 15 let, zahteva plačilo nadomestila za prestop, če ima z njim sklenjeno pisno pogodbo, v kateri je to določeno in na podlagi katere prejema plačilo v višini najmanj bruto minimalne plače v Republiki Sloveniji.

                      (3) Ne glede na prejšnji odstavek športna organizacija ne sme zahtevati plačila nadomestila, če so dejanski stroški, ki jih krije športnik za pripravo in tekmovanja, v uradnih tekmovalnih sistemih višji od plačila iz prejšnjega odstavka.

 

35. člen

(pravice)

                        (1) Športnik ima pravico:

1.      do prilagoditve šolskih in študijskih obveznosti v obsegu in na način, ki se določita s predpisi, ki urejajo področje vzgoje in izobraževanje oziroma področje visokega šolstva;

2.      do prilagoditve opravljanja mature v skladu z zakonom, ki ureja maturo;

3.      do prilagoditve uveljavljanja pravice do vpisa v nadaljnje izobraževanje v skladu z zakonom, ki ureja maturo;

4.      da mu izvajalci športnih programov iz prvega odstavka 6. člena tega zakona zagotovijo varen proces športne vadbe;

5.      do preventivnega zdravstvenega varstva v skladu s predpisi, ki urejajo zdravstveno varstvo in zdravstveno zavarovanje;

6.      da v času bolezni ali poškodbe ne trenira ali tekmuje.

                        (2) (prenehal veljati)

                        (3) (prenehal veljati)

                        (4) Športnik, ki je dobitnik Bloudkove nagrade za življenjsko delo, ima poleg pravic iz prvega odstavka tega člena tudi pravico do izjemne pokojnine.

                        (5) Vrhunski športnik ima poleg pravic iz prvega odstavka tega člena tudi pravico do zaposlitve v javnem sektorju v skladu s 63. členom tega zakona.

                        (6) Vrhunski športnik, ki je dobitnik olimpijske, paraolimpijske, medalje z olimpijade gluhih, medalje s šahovske olimpijade ali medalje s svetovnih prvenstev v olimpijskih kolektivnih športnih panogah ali olimpijskih športnih disciplinah individualnih športnih panog, ima poleg pravic iz prvega odstavka tega člena in prejšnjega odstavka tudi pravico:

1.      do povračila stroškov izobraževanja za pridobitev izobrazbe po javnoveljavnih izobraževalnih programih v Republiki Sloveniji, in sicer enkrat na vsaki ravni izobraževanja, ki si je še ni pridobil, ali usposobljenosti za strokovno delo v športu po tem zakonu, in

2.      do izjemne pokojnine.

                        (7) Minister natančneje določi način in pogoje za pridobitev pravice iz 1. točke prejšnjega odstavka ter obseg povračila in vrste stroškov.

                        (8) Izjemne pokojnine iz četrtega odstavka in iz 2. točke šestega odstavka tega člena se določijo pod pogoji in na način, kot jih določa zakon, ki ureja področje izjemnih pokojnin.