Piškotke uporabljamo, da lahko bolje zagotavljamo naše storitve ter vam nudimo najboljšo možno uporabniško izkušnjo. Več o tem

Projektni teden LG1C - oktober 2013

Ponedeljek, 7. oktober 2013

Poročilo s projektnega tedna – strokovni del lesarstva in gradbeništva


V okviru projektnega tedna v 1. letniku LG1c oddelka smo za dijake organizirali strokovno ekskurzijo na Gorjance. Ekskurzijo je vodil g. Marjan Grah iz Zavoda za gozdove, OE Novo mesto. Poleg pohodništva, je v ekskurzijo vključen tudi ogled gozdne učne poti, katere start je pri Planinskem domu na Gospodični. Pot nas je iz 828m. n. v. vodila preko najvišjega vrha Dolenjske - Trdinovega vrha, ki se ponaša z 1178m. Čeprav je na začetku poti kazalo na deževen dan, nas je na vrhu pričakalo sonce. Pot se z vrha prične spuščati, sprva preko hrvaškega ozemlja, nato preko pragozda do Miklavža. Dobre štiri ure dolga pot se je zaključila pri Krvavem kamnu. Gospod Grah nam je na posameznih postajah gozdne učne poti predaval o koristi in pomenu gozda, funkcijah gozda ter dendrološki flori. Praktično je dijakom pokazal kako se pravilno izmeri premer debla in višino drevesa. Meritve so dijaki uporabili pri izračunu volumna drevesa. Spoznali pa so tudi 20 drevesnih vrst, ki jih redno srečujemo na Gorjancih ter v gozdovih širom Dolenjske.

Mihael Gorše, dipl. inž.

Torek, 8.oktober 2013

Poročilo s projektnega tedna – EKOLOŠKI DEL 


V okviru projektnega tedna v oddelku LG1c, smo dijake na temo Ekologija peljali v centralno čistilno napravo Ločna v Novem mestu. Čistilna naprava ima nalogo čiščenja odpadnih voda in fekalij občanov v širšem območju Novega mesta ter vse glavne odpadnih voda novomeške industrije. Dijaki so pozorno poslušali razlago gospa Cimrmančič ter si nato še ogledali prostore čistilne naprave. Najbolj jih je presenetila zmogljivost čiščenja odplak, saj je iz smrdeče in blatne vode na izhodu iz čistilnice, voda bila bistra in čista. Ogled smo nadaljevali na podjetju Cerod, centru za ravnanje z odpadki, deponija Leskovec. Prijazna predstavnica podjetja gospa Vojnović, je povedala mnogo zanimivosti glede deponiranja odpadkov ter ravnanju z njimi. Postregla nam pa je z presenetljivo ugotovitvijo, da že drugo leto zapored opažajo upad količine odpadkov, na račun vse večje osveščenosti prebivalstva, ker že doma ločujejo odpadke. Ločeni odpadki se tako deponirajo na ekoloških otokih ter zbirnih centrih ter jih tako lahko prodajo kot surovina namenjena reciklaži. Rdečo nit ekološkega dela smo z dijaki zaključili na zbirno reciklažnem centru Cikava, Komunale Novo mesto. Gospod Murtić, predstavnik centra je dijake seznanili z možnostjo ločevanja odpadkov ter jih podučil v katere zabojnike sodi posamezna vrsta odpadkov. Poseben poudarek je dal na ločevanje nevarnih snovi ter njihovo skladiščenje ter odvoz na uničenje.